fot. arch. Maciej Zombirt
fot. arch. Maciej Zombirt
fot. arch. Maciej Zombirtfot. arch. Maciej Zombirtfot. arch. Maciej Zombirtfot. arch. Maciej Zombirtfot. arch. Maciej Zombirtfot. arch. Maciej Zombirt

14 października odbyło się w Brama Jazz Cafe w Szczecinie oficjalne otwarcie wystawy "Portugalia w obiektywie architekta". Zobacz zdjęcia z wystawy na profilu facebookowym Bramy!

O wystawie napisało także Echo Szczecina!

Corocznie wyruszamy na wyprawy architektoniczne. Są dla nas inspiracją, pokazują, jak różnorodnie budowny jest świat. Tym razem Portugalia. Kraj słońca, pogodnych ludzi, pięknych starych miasteczek, spokojnego trybu życia... zapraszam na wystawę fotografii.

Architektura świata

Podróżujemy by doświadczyć jej namacalnie. To mój sposób na podtrzymywanie żaru twórczej pasji. W tym roku odwiedziliśmy Portugalię, państwo na krańcu Europy. Tu rozpoczynały się największe wyprawy, odkrycia. Tu człowiek stawał oko w oko z bezkresem przestrzeni i nieograniczonych możliwości.

Radość życia

Portugalia to kraj skąpany w blasku słońca, niekończących się klifów, łagodnych wzgórz i lasów. A wśród tego klimatu – spokojni, radośni ludzie, żyjący dalej w wolnym, zgodnym z ze swoim rytmem tempie. Tu czas płynie inaczej, wśród spotkań, dyskusji, długich wieczornych spacerów i posiłków.

Tradycja

Na każdym kroku odczuwa się nierozerwalna więź łączącą teraźniejszość tego państwa z historią. W starej zabudowie kolorowych kamieniczek w Porto, w wąskich uliczkach Lizbony, w malutkich miasteczkach nad oceanem. Ona przenika każdy element tego kraju, jest istotna dla identyfikacji i poczucia tożsamości.

Kultura

Kraj ten onieśmiela swoją kulturą widoczną na każdym kroku, wykształconą na krańcu Europy, wzdłuż oceanu. To smutna muzyka fado rodzin czekających na powrót marynarzy, dalej obecna na każdym skwerku Lizbony, to doskonała kuchnia łącząca smaki z całego świata, korzystająca z bogactwa oceanu. To muzea, kościoły, zamki i pałace obecne w krajobrazie każdego z miast. To piękny, melodyjny język.

Wracamy pełni radosnej energii tworzenia i pomysłów, wiedząc, że poczucie tożsamości i kultywacja tradycji czyni nasz życie pełnym. Zapraszam na smaki Portugalii, niech będą dla nas inspiracją w naszym codziennym życiu.

arch. Maciej Zombirt

Data: 
14.10.2011